piątek, 27 stycznia 2017

Kamienie milowe. Prawidłowy rozwój niemowląt między 9 a 12 miesiącem życia.

Kamienie milowe.

Kamienie milowe i prawidłowy rozwój to bardzo ważna sprawa w życiu każdego małego człowieka. Przy dziecku czas płynie bardzo szybko, wystarczy chwila nieuwagi i okazuje się, że z małej różowej kuleczki zmieniło się w całkiem rezolutnego, sprytnego i psocącego bobasa. Nie przesypia już większości dnia, tylko aktywnie w nim uczestniczy. Między 9 a 12 miesiącem życia dziecko jest bardzo aktywne, jednak nadal musimy obserwować bardzo uważnie jego rozwój, aby móc zareagować, jeśli uznamy, że zaczyna się dziać coś niepokojącego. Dlatego dziś kolejny wpis odnośnie prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszym roku jego życia, a dokładniej między 9 a 12 miesiącem.


Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowląt między 9 a 12 miesiącem życia?


Zabawa w naśladowanie - pokazujemy malcowi różne gesty i zachęcamy go do powtarzania ich. Dzięki tej zabawie mój Staś potrafi bardzo dobrze naśladować Tarzana, czyli uderza rączkami w pierś i wydaje odgłosy (tego akurat nauczył tata). Bardzo lubi też naśladować moje ruchy podczas wspólnego tańca. Jestem pod wielkim wrażaniem tego jak bardzo stara się odwzorować moje ruchy.

Wrzucanie i wyjmowanie przedmiotów - wystarczą dwa plastikowe kubki, aby zająć naszego malca na naprawdę dłuższą chwilę. Pokazujemy mu jak wkładać jeden w drugi tak, aby sam próbował to zrobić. Jeśli opanuje już tę sztukę do perfekcji, zawsze możemy dołożyć kolejny i znów zaczyna być to dla niego bardzo interesującym zajęciem. Aktualnie Staś uwielbia wysypywać wszystkie klocki, by potem siedzieć i je wszystkie z powrotem wkładać do pojemnika oraz biegać z kubkiem i wkładać do niego wszystko, co się tam zmieści.

Czytanie i opowiadanie książek - od początku starajmy się jak najwięcej mówić do dziecka. Kiedy czytamy i oglądamy z nim książeczkę, pozwólmy mu samemu przewracać strony. Dzięki temu dziecko ćwiczy małe paluszki, choć to niewątpliwie utrudnia mi niekiedy przeczytanie całego tekstu znajdującego się na stronie, bo Staś już chce przewracać dalej.

Zabawy angażujące w działanie - A ku ku! Jak najbardziej w tym wieku nadal aktualne, sądząc po moim roczniaku i trzylatku ta zabawa zostanie z nami jeszcze na długo.  Świetnie sprawdza się również kosi kosi łapci czy idzie kominiarz po drabinie. 

Przestrzeń - nie ograniczajmy dziecku przestrzenni na tyle, na ile jest to możliwe. Prawidłowa motoryka jest bardzo ważna. W wieku 9-12 miesięcy maluch raczkuje, podejmuje próby chodzenia lub w niektórych przypadkach opanował już tę sztukę do perfekcji. Najważniejsze, żeby jak najwięcej ćwiczył poruszanie się. Pozwólmy również dziecku wspinać się. Bardzo dużo rodziców boi się jak widzi, że maluch się gdzieś wspina, wtedy ściąga go na dół, po czym on znów robi to samo. Rodzic denerwuje się, a dla niego to świetna zabawa. Podczas wspinania się uczy się ruchów naprzemiennych i pracuje bardzo wiele mięśni jednocześnie, więc oczywiście takie rzeczy tylko i wyłącznie pod okiem rodzica lub opiekuna. 

Posłuchajcie, co ma do powiedzenia Doktor Joanan Matejczuk na temat kamieni milowych i prawidłowego rozwoju niemowląt w wieku między 9 a 12 miesiącem życia.  


Jakie najważniejsze kamienie milowe zdobędzie dziecko między 9 a12 miesiącem?

Nasze dziecko znów zmieni perspektywę patrzenia na świat. W zależności od tego, jak szybko rozwija się zacznie samodzielnie wstawać przytrzymując się równych przedmiotów, poruszać trzymając się czegoś lub nawet samodzielnie chodzić. Teraz znów wszystko będzie wydawać mu się całkiem inne, bo widzi wszystko z góry, zwiększają się jego możliwości odkrywania nowych rzeczy. Jednak nie starajmy się pomagać dziecku, aby jak najszybciej zaczęło chodzić. Maluch sam to zrobi kiedy będzie na to gotowy, każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Jako mama dwóch chłopców wiem, że nawet rodzeństwo bywa bardzo od siebie różne. Starszy syn Jaś postanowił sam ruszyć w świat na dwóch nogach bez żadnej pomocy po skończeniu 13 miesięcy natomiast Staś po prostu wstał i ruszył do przodu mając 11 miesięcy i tydzień, jak by to robił już od zawsze. W tym wieku rozwija się również komunikacja, już nie tylko werbalna oraz ta skonstruowana z bliżej nieokreślonych dźwięków, ale pojawiają się pierwsze zrozumiałe słowa. Dziecko stara się przekazywać nam swoje emocje opowiadając o nich, rozumie już bardzo dużo, choć samo nie potrafi za wiele powiedzieć. Nasz mały człowiek zaczyna też nieźle kombinować! Czyli jeśli ma jakiś cel, zaczyna opracowywać plan i wciela go w życie, by go osiągnąć. Mistrzem w tzw. kombinowaniu jest zdecydowani mój Staś, kiedy chce gdzieś wejść, gdzie jest dla niego za wysoko, szuka po mieszkaniu przedmiotu, który może tam przynieść lub przysunąć i wspiąć się po nim do upragnionego miejsca.
* Artykuł powstał we współpracy z Enfamil 

Zapraszam również na inne artykuły z tej serii: 

8 komentarzy:

 1. Okres o którym piszesz jest bezdyskusyjnie piękny ale i trudny. Cieszę się że chłopcy są już dawno za nim :)

  OdpowiedzUsuń
 2. dobrze że piszesz o tak ważnych rzeczach jak kamienie milowe i to okiem mamy też patrząc a nie suche teorie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne zestawienie. A ten czas jest bardzo ciekawy zarówno dla dziecka jak i dla obserwującego go rodzica :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten okres mam już za sobą, ale pamiętam, że lekko nie było.

  OdpowiedzUsuń
 5. To był wspaniały czas... Szkoda, ze tak szybko minął :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten czas już trochę za nami - teraz poznajemy większe przestrzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To wszystko było tak dawno, teraz czeka mnie powtórka z rozrywki :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...