piątek, 3 czerwca 2016

"Pod ziemią, pod wodą".


"Pod ziemią, pod wodą".
Podróż do wnętrza ziemi lub głębi oceanów? Tak, to możliwe! Co możemy znaleźć zarówno pod ziemią jak i pod wodą? Ja już wiem. W moje ręce trafiła bardzo niezwykła książka choć można nazwać ją też albumem nosi tytuł "Pod ziemią, pod wodą".
Zaczynam od ziemi, ponieważ na niej czuję się bardziej bezpiecznie i stabilnie. Czytając odkryłam wszystkie zwierzęta, mieszkające w niej. Rośliny oraz warzywa, które rosną mocno zakorzenione, choć część z nich jest mi bardzo dobrze znana, bo często przez moją rodzinę spożywana. Poznałam historie dawnych czasów, kiedy po ziemi chodziły wielkie dinozaury. Teraz ich szczątki są odkopywane przez archeologów i podziwiane w muzeum. Jaskinie, kopalnie oraz tunele, gdzie szczegółowo została opisana słynna jaskinia Krubera, której głębokość przekracza 2000 metrów. Ziemia jest również jednym wielkim skarbcem przeróżnych składników mineralnych takich jak brąz, cyna, miedź, srebro, złoto itp. Wszystko jest dokładnie rozpisane wraz z przykładami możliwych zastosowań. Dobra domowe w postaci, gazu, wody czy prądu, też mają swój początek właśnie tam, pod spodem. Czytając tą książkę zgłębiłam swoją wiedze i poznałam mnóstwo ciekawostek np. kto wykopał super głęboką dziurę, gdzie jest najgłębsza kopalnia czy najdłuższy tunel.

"Pod ziemią, pod wodą".
"Pod ziemią, pod wodą".
"Pod ziemią, pod wodą".
"Pod ziemią, pod wodą".

Woda również skrywa wiele tajemnic. Ja nie należę do super pływaków, więc nie jestem fanem głębokości. Poznałam mieszkańców jezior, oceanów, raf koralowych, głębin oraz morskie olbrzymy. Z tymi ostatnimi nie chciałabym się spotkać oko w oko. Dowidziałam się gdzie położona jest najbardziej spektakularna dziura wodna i kto do niej nurkował. A jak można nurkować? Okazuje się, że na wile sposobów. Jest też kilku niezłych rekordzistów w tej dziecinie a dawne podwodne kreacje pradziadków były co najmniej dziwaczne. Na wodzie i pod nią spotkamy też różnego rodzaju maszyny pływające tu w tej książce jest ich mnóstwo. To niezła gratka dla fana morskich podróży. Oczywiście nie mogło zabraknąć historii słynnego Titanica, choć mi osobiście zawsze będzie kojarzył się z filmem i Leonardem Dicaprio w roli głównej. Jak sobie radzą naukowcy pod wodą, jakie rodzaje platform wiertniczych możemy spotkać, co to są podwodne kominy? To i wiele innych rzeczy wyczytacie właśnie z tej książki "Pod ziemią, pod wodą".

"Pod ziemią, pod wodą".
"Pod ziemią, pod wodą".
"Pod ziemią, pod wodą".
"Pod ziemią, pod wodą".

Osobiście uważam, że Mizielinskich reklamować nie trzeba, każdy miłośnik książek ich zna. Szata graficzna jest na najwyższym poziomie, dużo ciekawych informacji, podanych w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Najbardziej spodobało mi się to, że możemy czytać ją z obu stron. W zależności od tego, którą stronę wybierzemy, zagłębiamy się coraz bardziej pod ziemie lub wodę. Jak dla mnie mogła by być troszkę mniejsza. Jakość wydania i papieru jest bardzo dobra co powinno zapewnić długą żywotność książki w naszej biblioteczce.

Świat jest ciekawy od dołu i od góry! A jeśli wy też tak uważacie, to zapraszam do lektury. Nabyć ją można w taniaksiazka.pl. Zapraszam.

Co na temat książki "Pod ziemią, pod wodą" pisze wydawnictwo?
Dwustronny album Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Po obrazkowej podróży po lądach, morzach i kulturach świata nadszedł czas na książkową wyprawę do wnętrza ziemi i w głębiny mórz i oceanów.
„Pod ziemią, pod wodą” to naładowana informacjami księga pełna ogromnych ilustracji i szczegółowych przekrojów. Poprowadzą was one w głąb naszej planety, pokazując, co kryje się pod powierzchnią lądów i wód. Będziecie schodzić coraz głębiej i głębiej – od cienkiej warstwy gleby tuż pod stopami do gorącego jądra Ziemi, od skąpanych w słońcu raf koralowych do pogrążonego w ciemności i chłodzie najgłębszego miejsca oceanów.
Znajdziecie tam zwierzęta żyjące pod ziemią i dziwne głębinowe stworzenia, najgłębiej sięgające korzenie i plątaniny podziemnych rur, sensacyjne wykopaliska i skamieniałe kości dinozaurów. Zajrzycie do podziemnych nor i norek, zapuścicie się w labirynty jaskiń i zjedziecie na dno najgłębszej kopalni świata. Wypróbujecie zabytkowe okręty podwodne, zanurkujecie w podmorskiej studni i odwiedzicie wrak Titanica. Odkryjecie tajemnice podziemnego i podwodnego świata.

Części „Pod ziemią” i „Pod wodą” zaczynają się po przeciwnych stronach książki, by spotkać się w środku, na rozkładówce poświęconej jądru Ziemi.

Dane techniczne: 
Tytuł: "Pod ziemią, pod wodą."
Autor: Mizielińska Aleksandra, Mizieliński Daniel
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Oprawa: twarda

7 komentarzy:

 1. Bardzo kształcące - nie tylko dziecku można świat pokazać, ale jeszcze samemu nadrobić braki w wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dowiedziałam się wielu ciekawostek o których wcześniej nie miałam pojęcia.

   Usuń
 2. mój synek nieco za mały jeszcze na ta książeczkę. Ale niemniej musze wyrazić swoją opinię - świetna i taka naukowo-dziecięca. bardzo dobry pomysł, że ją przedstawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama byłam mile zaskoczona ilością wiedzy podanej w przystępny sposób dla dzieci.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...