wtorek, 25 października 2016

Kamienie milowe. Prawidłowy rozwój niemowląt od 3 do 6 miesiąca życia.

Dziecko to najcenniejszy skarb każdego rodzica. W pierwszym roku życia z niemowlaka na naszych oczach przeistacza się w dziecko. Jednak, aby dojść do tego etapu musi ono pokonać na swojej drodze kilka kamieni milowych w swoim rozwoju.


Jestem mamą dwóch wspaniałych chłopców, Jaś ma już 2 lata i 9 miesięcy a Staś 11 miesięcy. Ciągle pogłębiam moją wiedzę na temat wychowania, rozwoju i zdrowia dzieci. Jest to dla mnie szalenie ważne nie tylko dlatego, że prowadzę bloga i staram się przekazywać Wam, czyli moim czytelnikom tylko sprawdzone i rzetelne informacje, ale również dlatego, że jako mama bezgranicznie kocham moje dzieci i chcę o nie dbać najlepiej jak umiem. Dlatego postanowiłam wziąć udział w akcji prowadzonej przez markę Enfamil i przekazać Wam troszkę wiedzy na temat kamieni milowych i wspierania prawidłowego rozwoju dzieci w wieku 3-6 miesiąca. 

Co to są kamienie milowe?

Kamienie milowe to nic innego jak szczególne i ważne momenty z życia dziecka, w których nabywa ono nowe umiejętności. Jego rozwój możemy ocenić na podstawie osiągnięć dokonanych na czterech obszarach:
 • poznawczym - polegającym na przetwarzaniu informacji, poznawaniu środowiska, rozpoznawaniu obiektów oraz rozwiązywaniu problemów, 
 • motorycznym - mającym wpływ na inicjowanie ruchów przez dziecko w pierwszych miesiącach  życia takich jak raczkowanie, obroty, chodzenie itp.,
 • społecznym - czyli uśmiechanie się, naśladowanie, rozpoznawanie emocji i dzielenie się,
 • komunikacyjnym - wykonywanie gestów, gaworzenie i mówienie.

 

Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowląt w wieku od 3 do 6 miesiąca?

To zadanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu, kursów czy nakładów finansowych. Tutaj dziecku w zupełności wystarczy zaangażowany rodzic z odpowiednim poziomem wiedzy. 
Cztery podstawowe sposoby na wspieranie prawidłowego rozwoju niemowląt to:
 • kołysanie - wiem, że w tym momencie połowa z Was ma mieszane uczucia, bo boimy się, że dziecko się przyzwyczai i będziemy tak kołysać prawie do 18 roku życia. Nic bardziej mylnego! Wystarczy wszystko robić z głową.  Dziecko lubi bliskość, lubi słyszeć bicie naszego serca (które towarzyszyło mu non stop przez 9 miesięcy przebywania w brzuchu). W tym samym brzuchu na co dzień kołysało się podczas wykonywania przez mamę wszelakich czynności, więc jest to czynność bardzo naturalna,
 • zabawa w a-kuku - to była jedna z ulubionych zabaw mojego Jasia a teraz Staś pomimo niespełna 11 miesięcy nadal ją uwielbia, trzęsie się wtedy cały ze śmiechu. Zawsze będę miała do niej pewien sentyment,
 • śpiewanie - przyznam się, że żadna ze mnie profesjonalna wokalistka, lekcji śpiewu też nie brałam, ale wiem jedno: dziecko uwielbia nasz głos. To nic, że niekiedy fałszujemy jak gdyby słoń nam nadepną na ucho. Ważne, żeby wkładać w to całe serce,
 • nauka orientacji, czyli śledzenie przedmiotów - kolejna propozycja wspólnej zabawy i miło spędzonego czasu. Dziecko coraz mniej potrzebuje snu, a czas między jedną a drugą drzemką wydłuża się. Ta zabawa nie tylko będzie wspierać rozwój malucha, ale także pozwoli miło spędzić wspólne chwile.

Cenię sobie fachową wiedzę, dlatego poznajcie opinię eksperta Doktor Joannę Matejczuk na temat prawidłowego rozwoju niemowląt i jego wspierania w okresie 3-6 miesięcy. Zapraszam na krótki film. 


Nie zapominajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, nigdy nie starajmy się przyspieszać pewnych rzeczy, działać na siłę. Ramy czasowe dla kamieni milowych są bardzo szerokie a każde dziecko jest inne. Pamiętajmy, by zawsze działać zdroworozsądkowo. 

Poniżej wiedza w pigułce, dla tych którzy lubią przyswajać informacje w wersjach graficznych. Zyskacie sporo informacji dotyczących prawidłowego rozwoju dziecka w wieku 3-6 miesięcy oraz kamieni milowych w tym czasie występujących.


Zarówno przy pierwszym, jak i drugim dziecku zawsze starałam się zapamiętać wszystkie przełomowe momenty, w których moje chłopaki nabywały nowe umiejętności. Próbuje być zawsze obecna całą sobą i dawać z siebie 100%. 

W najbliższym czasie poruszę jeszcze kilka istotnych kwestii dotyczących rozwoju dziecka, dlatego mam nadzieję, że ten wpis przypadnie Wam do gustu i wrócicie po więcej.

Jak to jest u waszych dzieci? Czy kamienie milowe występują u nich jak w przysłowiowym zegarku zgodnie z tym, co piszą eksperci?


7 komentarzy:

 1. To prawda, każde dziecko rozwija się według swojego rytmu. Aż mi się zatęskniło za takim bobaskiem :) Uwielbiałam śpiewać Martynce kołysanki i inne pioseneczki dla dzieci, choć przyznam, że talentu wokalnego też nie mam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam już w domu niemowlaka, ale za to dwóch sporych chłopaków i chyba dopiero teraz tak naprawdę dostrzegam jak przechodzą kolejne etapy i jak zaskakują mnie swoim rozwojem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Racja. Warto wspierać rozwój dziecka odpowiednimi zabawami. Nie należy go także przyśpieszać żadnymi niepolecanymi sposobami, bo można zaszkodzić maluchowi zamiast pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 4. poza tym, wiele razy słyszałam od lekarzy, że enfamil to najzdrowsze mleko jakie jest na rynku..i moje dzieci też się na nim chowały

  OdpowiedzUsuń
 5. Ludzie sobie czasami nie zdają sprawy jak wielki wpływ na rozwój mają z pozoru błahe czynności :) Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i naprawdę nie ma co przyspieszać, bo skutki tego mogą nie być już takie cudowne jak pierwsze kroki w wieku 9 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba tak było,ale słabo pamiętam :). Starałam sie zawsze reagować na potzreby dzieci. I tym sposobem jedno przenosiłam na rękach, w chuście przez pierwszy bardzo długi okres ( bo tego potrzebowało), tuliłam, kołysałam i spałam z nim do 3 roku życia. Drugie tak samo, tylko mniej na rękach i w osobnych łózkach , bo tak lubiło.:) Każde dziecię jest inne i ważne chyba żeby rodzice kierowali się intuicją w zaspokajaniu tych pierwszych potrzeb dzieciaczka.. Póżniej dzieci są bardziej skuteczne w komunikowaniu czego chcą i czego potrzebują

  OdpowiedzUsuń
 7. Będę mieć niedługo okazję zobaczyć swojego bratanka i jestem ciekawa jak przebiega jego rozwój, jak się czuje, dzięki Tobie wiem w co się mogę z nim bawić:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...