wtorek, 19 stycznia 2016

"Ostatnie drzewo w mieście" Peter Carnavas

By przekazać dzieciom troszkę wiedzy o otaczającym nas świecie nie trzeba czytać im całej encyklopedii, niektóre wartości i dobre zwyczaje możemy pokazać za pomocą kilku prostych zdań i przejrzystych, łatwych do zrozumienia obrazków.
Książka "Ostatnie drzewo w mieście" opowiada o tym jak dbać o otaczający nas świat, jak ważna jest ekologia oraz jak łatwo można zniszczyć coś naprawdę pięknego.

Głównym bohaterem jest mały chłopiec o imieniu Edward, mieszka on w mieście pośród lasu betonowych budowli gdzie wszytko jest szare i smutne. Chłopiec codziennie przyjeżdża do miejsca, gdzie choć na chwilę może zapomnieć nie tylko o tym co go otacza ale również i o całym świecie, być po prostu szczęśliwy. Przez kilka chwil jest tylko on i drzewo, które rośnie na końcu jego ulicy. Pewnego dnia okazuje się, że drzewa już nie ma, pozostał po nim tylko pień. Edward jest bardzo smutny, nic już nie ma dla niego sensu. Pewnego dnia kiedy jechał na swoim kolorowym rowerku zobaczył coś co poruszyło jego serce. Była to wciąż zielona gałązka z jego ukochanego drzewa! Nie zastanawiając się długo zabrał ją i postanowił posadzić, jednak miał wielki dylemat odnośnie dobrania odpowiedniego miejsca. Jakie miejsce wybrał? I co później się stało? Tego już sami musicie się dowiedzieć czytając książkę.
Dzięki dużym i bardzo przejrzystym ilustracją dziecko może bardzo łatwo zobaczyć, to co przekazuje ta książka. Rysunki są bardzo proste a zarazem dopracowane i wraz z tekstem uzupełniają się idealnie. Uczymy się z niej, że o przyrodę trzeba dbać. Niestety w dzisiejszym świecie jest ona niszczona na każdym kroku, wycinane drzewa, krzewy i inne roślinności na rzecz nowych supermarketów, osiedli czy dróg.  Każdy ma wpływ na wygląd otaczającego go świata, więc deptajmy chodniki, chrońmy trawniki!

Co o książce "Ostatnie drzewo w mieście" pisze wydawnictwo?
"Edward mieszka w bezbarwnym mieście pełnym betonowych blokowisk i bezdusznych samochodów. Lubi bawić się w cieniu majestatycznego dębu
– ostatniego drzewa w mieście.Kiedy pewnego dnia dąb znika, Edward wie, że musi coś zrobić...Wzruszająca bajka o chłopcu, który ocalił miasto. A może i świat."

Dane techniczne:
Tytuł: "Ostatnie drzewo w mieście"
Autor tekstu: Peter Carnavas
Ilustrator: Peter Carnavas
Wydawnictwo: Adamada
Liczba stron: 32
Oprawa: twarda 
Wymiary: 25x25 cm

5 komentarzy:

  1. Jak dla nas już trochę za malo tekstu. Za to iluastracje cudowne!

    OdpowiedzUsuń
  2. O ile młodsza byłaby zadowolona z ilości ilustracji, tak starsza nie za bardzo by się naczytała, a jednak to lubi. Ale książka i tak cudo!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...