sobota, 5 marca 2016

"Polskie wyliczanki" Raz, dwa, trzy szukasz Ty!

Kiedy byłam mała wyliczanki towarzyszyły mi na każdym kroku. Nie mogło ich zabraknąć podczas zabaw podwórkowych. Kto zacznie berka? Pierwszy zagra w gumę? Będzie skakał na skakance? Szukał podczas zabawy w chowanego? Te wszystkie problemy rozwiązywały nam wyliczanki. Kiedy w moje ręce trafiła książka pod tytułem "Polskie wyliczanki" przypomniało mi się troszkę beztroskiego dzieciństwa. Najważniejsze wtedy było, żeby jak najszybciej wyjść na dwór i wymyślać zabawy do samego wieczora. Magiczną godziną była 19 kiedy wszyscy rozbiegaliśmy się do domów na dobranockę.

Wyliczanki to krótkie rymowane i pełne humoru wierszyki. Stanowią zlepek różnych słów z pozoru niekiedy zupełnie do siebie nie pasujących. Dzięki nim uśmiech z twarzy nie schodzi przez wiele godzin. One nie mają morałów, nie przekazują wyższych wartości życiowych, niczego też nie uczą, one po prostu bawią! Wyliczanki są z nami od zawsze, tak jak by przekazywane z "dziada pradziada", ale oczywiście wciąż tworzą się też nowe.


Łatwo wpadają w ucho, dlatego dzieci tak szybko je zapamiętują. Świetna propozycja dla rodziców do wspólnej nauki pierwszych wierszyków z dziećmi. Książka jest bardzo kolorowa z ilustracjami idealnie dopasowanymi do każdej strony.

Moje ulubione wyliczanki z dzieciństwa to m.ni.:
"Pałka, zapałka - dwa kije, 
kto się nie schowa, ten kryje!"
"Wpadła bomba do piwnicy, 
napisała na tablicy S.O.S.
wściekły pies, 
tam go nie ma, a tu jest."

A jakie Wy znacie?  

Co o książce "Polskie wyliczanki" pisze wydawnictwo?
Zbiór najbardziej popularnych i lubianych wierszyków, rymowanek i wyliczanek. Te teksty, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są znane i powtarzane przez wszystkich: zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Rodzice chętnie uczą swoje pociechy rymowanek i wyliczanek, gdyż ich powtarzanie, recytowanie jest doskonałą okazją do wspólnej zabawy, która pogłębia i buduje więzi, rozwija dziecięcą wyobraźnię, ćwiczy pamięć i poprawia wymowę. Wspaniałe kolorowe ilustracje oraz ciekawa szata graficzna zachęcą najmłodszych do częstego sięgania właśnie po tę książkę. 

Dane techniczne:
Tytuł: "Polskie wyliczanki"
Ilustrator: Ilona Brydak
Wydawnictwo: ZielonaSowa
Liczba stron:48
Oprawa: twarda


8 komentarzy:

 1. Mamy podobną książeczkę i mój 2 latek za nią przepada.

  OdpowiedzUsuń
 2. takiego cuda jeszcze u nas nie ma. a szkoda, bo wyliczanki zawsze się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne! Po prostu uwielbiam książki tego typu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyliczanki też lubimy, a ta książeczka dodatkowo ma bardzo fajne i multikolorowe ilustracje. Podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem teraz z synkiem właśnie na etapie wyliczanek, tylko, że niewiele ich pamiętam, jedynie "entliczek, pentliczek..." i ta książka z całą pewnością zagości u nas. Obserwuję żeby być na bieżąco.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przypomniałaś mi moje dzieciństwo :) Te same zabawy i obowiązkowo wyliczanki :P "Wpadła bomba.." od lat tego nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. My często wyliczamy no. Kto sprząta

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiamy wyliczanki ja pamietam nadal kilka ze swojego dzieciństwa

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...