niedziela, 20 marca 2016

"Syfon" Najbardziej pokręcony pies jakiego znam!

Chciałabym się z Wami przywitać, ale może lepiej po prostu powiem hauuuuu? Przedstawiam Wam Syfona! Syfon to najbardziej pokręcony pies jakiego znam. Ma milion myśli na sekundę (choć uważa, że w myśleniu nie jest najlepszy), które są prawie tak szybkie jak jego pchły skaczące po grzbiecie. Uwielbia swoją Panią, śmietnik latem i stare cuchnące szmaty. Jeśli chodzi o gusta kulinarne to zdecydowane "nie" mówi suchej karmie, przed którą chowa się pod łózko, bo to jedyne miejsce gdzie Pani go nie dosięgnie. Na samą myśl o suchej karmie futro się jeży, co innego kabanosiki i cukierki, to przekąska, która mogła by się nie kończyć. Syfon główny bohater książek które napisała Iwona Kamińska. 

Jak do tej pory ukazały się dwie książki z udziałem tego uroczego psiaka. Pierwsza pod tytułem "Syfon pies taki jak Ty" sprawiła, że dosłownie trzęsłam się ze śmiechu. Syfon opowiada o jego życiu codziennym. O spacerach na których najbardziej lubi biegać w koło śmietnika, trzepaka lub krzaku róży. Uwielbia też sam śmietnik, bo tam zawsze jest fajnie no i ten cudny zapach za którym Pani nie przepada (ale to już jest całkiem inna historia). Poznajemy jego przyjaciół z którymi spędza czas. Atoma, który jest niezwykle mądrym psem i to właśnie on pierwszy wyciągnął do niego przyjazną "łapę". Wirusa najszybszego psa w okolicy, biegającego tak szybko, że nie można za nim nadążyć. Pućkę która jest ptakiem i mieszka razem z Syfonem. Wierna towarzyszka w oczekiwaniu na powrót Pani z pracy. Pchły z którymi Syfon żyje w harmonii, uwielbia gdy po nim skaczą, jednak co jakiś czas Pani wysyła je na przymusowe wakacje poprzez kąpiel. Jest też szczur zwany Leonem, nie jest on ani przyjaźnie ani wrogo nastawiony po prostu jest i można z nim czasem pogadać w śmietniku choć nie jest specjalnie towarzyski. Niestety nie jest tak całkiem różowo, bo całkiem blisko mieszka Kaktus. Syfon jako nowo przybyły chciał się zaprzyjaźnić. Kaktus jest wrogo nastawiony do innych, lubi dokuczać i wyśmiewać inne psy.  Jest uwiązany na łańcuchu przy swojej budzie, dlatego wszyscy omijają to miejsce szerokim łukiem.Pani nie zawsze z nim była, kiedyś przed nią był Pan, który nie był najlepszym Panem na świecie. Często krzyczał i bił za wszystko i za nic też. Dlatego Syfon jest bardzo strachliwy i nieufny, ale dzięki swojej Pani czuje się kochany i jest mu z tym bardzo merdnie (tak robi jego ogonek kiedy jest zadowolony).  Jest psem o bardzo dobrym serduszku, w każdej sytuacji stara się postępować dobrze.

W następnej części pod tytułem "Syfon i uczucia" jak sama nazwa wskazuje poznajemy uczucia.  Książka zaczyna się od bardzo trudnej sytuacji, umiera jego przyjaciółka Pućka (ptaszek), która mieszkała razem z nim i z Panią. Dzięki niej nie czuł się samotnie kiedy Pani była w pracy. Bardzo trudno pogodzić się ze stratą kogoś bliskiego. Poznamy też strach, który towarzyszy mu podczas wizyty u doktora, gdzie spotyka suczkę która jest psem wystawowym. Jest czysta, zadbana i nie ma żadnego zapachu, więc pojawia się pytanie, czy na pewno jest zdrowa? Dowiemy się, że choć jest najbardziej przyjaznym psem w okolicy lubi rywalizację, ale trudno mu zaakceptować porażki. Przytrafia się mu też naprawdę spory problem z kupką i bardzo się wstydzi z tego powodu. Ale chyba każdemu czasem jest wstyd prawda? Kaktus którego wszyscy się boją wpada w tarapaty, bo jego rodzina się wyprowadza i nie zamierza zabrać go ze sobą. Jednak wszystko kończy się dobrze, nowi właściciele domu postanawiają zaopiekować się nim i zakończyć jego niewolę. Od tej pory nie będzie już przypięty łańcuchem do budy lecz zamieszka w nowym domu. Złowrogi pies zmienia się o 180 stopni, jest zadbany i miły dla innych. Z tej opowieści łatwo wywnioskować, że charakter psa w dużej mierze zależy od właściciela. W tej książce jest mnóstwo przygód, które są opisane tak, że uśmiech przykleja się do twarzy na cały dzień.


Pierwszą część przeczytałam trzy razy i nie mam dość! Książki dosłownie wciągają a całą treść opowiada nam nie kto inny jak główny bohater. To bardzo fajne rozwiązanie, bo przeważnie w książkach ze zwierzątkami historyjki opowiadane są z punktu widzenia narratora. Dodatkowo w każdej z nich znajdziemy w tekście krótkie wyjaśnienia odnośnie znaczenia trudniejszych słów. Jednak nie są one pisane przez autorkę ale przez dzieci. Pomoże to małym czytelnikom w zrozumieniu niektórych pojęć. Dla przykładu: "Zawrót głowy - wyjaśnia Paweł lat 7. Zawrót głowy to jest taki wirek w głowinie przez który wszystko wylatuje albo się miesza. Czasami chce się od tego wymiotować. Ja tego bardzo nie lubię"
Syfon jest bardzo radosny i zakręcony jak jego ogonek albo jak ogonek ogórka? Hmmm... sami musicie ocenić to czytając tą książkę. Zapraszam do lektury.

Dane techniczne:
Tytuł: "Syfon, pies taki jak Ty"                   
Autor:  Iwona Kamińska                              
Ilustrator: Beata Horyńska                           
Wydawnictwo: Autorskie                            
Liczba stron: 76                                           
Oprawa: twarda                                                

Tytuł "Syfon i uczucia"
Autor:  Iwona Kamińska 
Ilustrator: Beata Horyńska                             
Wydawnictwo: Czterolistne
Liczba stron: 80                                        
Oprawa: twarda                                           

6 komentarzy:

 1. piękna czcionka wkradła się w tą książkę. no cudo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Spodobały mi się książki, ale córka jeszcze nie ogarnie tej ilości tekstu, by mogła samodzielnie je przeczytać, a coraz mniej chce bym to ja jej czytała :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Aktualnie Bąbel uwielbia wszystkie książeczki, w których bohaterami są psy i koty - więc jeśli mu tak zostanie jeszcze przez jakiś czas, to na pewno będziemy o Syfonie pamiętać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwhybielbiamy książki ale dla mojego ciut za dużo tekstu. Okładka przepiekna i na przyszłość wracam do tego wpisu

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna czcionka taka inna niż we wszystkich książkach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przyjemne dla oka książeczki. :)
  Co do wydawnictw, to nigdy nawet nie słyszałam ich nazw.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...