poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Alergia i kalendarz pyleń.

Alergia niestety dotyka coraz więcej osób w tym dzieci. Jeśli widzimy, że coś niepokojącego dzieje się z naszym dzieckiem najlepiej nie zwlekać i od razu udać się do specjalisty. Testy wykażą na co jest uczulone i czego musimy unikać. Jest wiele rodzajów alergii jednak możemy wyodrębnić cztery główne rodzaje. Ja chciałam dzisiaj głównie zwrócić uwagę na alergię, gdzie alergenami są pyłki roślin. 

Alergia wziewna. 
Upraszając jest to reakcja na to co wdychamy! Mogą być to rzeczy z którymi mamy kontakt w domu lub innym pomieszczeniu np. kurz, zwierzęta (koty, psy, myszy, świnki morskie itp.) lateks czy pleśń. Wtedy zmieniamy się w perfekcyjna Panią domu i sprzątamy na błysk oraz niestety żegnamy się z ukochanymi zwierzakami przekazując je w dobre ręce. Generalnie mamy na to wpływ i możemy działać w kierunku uniknięcia nieprzyjemnych objawów. Natomiast w przypadku alergii na pyłki roślin nie zamkniemy się przecież w domu jak w bunkrze nie otwierając okien i korzystając jedynie z zakupów online przywożonych do domu przez kuriera. Oczywiście nikt nie jest uczulony na wszystko, więc bardzo przyda się kalendarz alergika, który wskaże, kiedy lepiej unikać spacerów w parku i innych miejscach gdzie czyha na nas zagrożenie. Odczytujemy w nim, kiedy jest największe stężenie pyłków danej rośliny i kiedy musimy zwróci szczególną uwagę na miejsca do których się wybieramy. 


             Źródło: http://www.alergia-allegra.pl/kalendarz.html

A jakie jeszcze alergie możemy spotkać? 
Alergie pokarmowa. 
Występuje najczęściej u dzieci i często mija z wiekiem. Produktami, które najczęściej uczulają są: białko mleka krowiego, białko jaja kurzego, ryby, warzywa i owoce. Z tych ostatnich najbardziej alergennymi są cytrusy, poziomki, truskawki, wiśnie, czereśnie oraz seler. Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez truskawek i wszystkim uczulonym na te owoce bardzo współczuję. 

Alergie kontaktowa. 
Najprościej mówiąc jest to reakcja naszej skóry i błon śluzowych na kontakt z alergenem. Najczęstszymi sprawcami nieprzyjemności są np. kosmetyki, biżuteria, środki czystości, lateks czy barwniki dodawane do sztucznych tkanina. 

Uczulenie na jad. 
W tym przypadku należy unikać owadów głównie błonkoskrzydłych takich jak pszczoła, osa, trzmiel czy szerszeń. Bardzo groźna, bo w skrajnych przypadkach może grozić nawet śmiercią. Ja nie jestem na nie uczulona, ale użądlenie przez te owady nie jest niczym miłym nawet bez tego. Wiem o tym, bo przekonałam się boleśnie na własnej skórze nie jeden raz. Takie są uroki dorastania na wsi. 

Ja jestem alergikiem, moim wrogiem jest kurz, jak zaczynam za dużo kichać to oznaka, że trzeba zabrać się za porządne sprzątanie. To mój osobisty wykrywacz kurzu.

6 komentarzy:

 1. u nas się zaraz zacznie - alergia na trawy. ale do kilku dni mam niezłe plamy, wygląda na alergię pokarmową. a fe :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Współczuję wszystkim alergikom, u nas na szczęście mamy z tym spokój....odpukać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jestem alergikiem niestety, przez 5 lat sie odczulalam i widzę proprawę. nie zazdroszcze nikomu z alergią ;(
  Obserwuje i do zobaczenia na spotkaniu blogerskim :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas na szczęście tego typu problemy nas omijają póki co - i oby już tak pozostało. Bardzo współczuję alergikom (a zwłaszcza dzieciom), bo już niejeden raz miałam okazję obserwować i słyszeć od nich, jak ciężko znoszą wszelkie pylenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje córki, obie miały bardzo sine alergie, praktycznie na wszystko, ale... w wieku 6- 7lat wszystko minęło, za to moje uczulenie na pszczoły i inne bzyki nie minęło nigdy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety jestem alergikiem i teraz najgorszy czas przede mną. :-) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...