poniedziałek, 9 maja 2016

Przygody Fenka! Dobre zachowanie.Książki przyjazne maluchom. Przygody Fenka idealnie pasują do tego określenia. Świetnie sprawdzą się u kilkulatków pomagając zrozumieć zachowania i zagadnienia z otaczającego je świata. 
Właśnie wyszła trzecia seria przygód małego liska Fenka pod tytułem "Dobre zachowanie". Do wyboru mamy cztery książeczki: 
 • Nie wszystko mogę mieć.
 • Sprzątam po zabawie,
 •  Potrafię się dzielić,
 • Czekam na swoją kolej,
Każda obrazuje bardzo typowe dla małych dzieci sytuacje, z którymi rodzice i opiekunowie mają styczność na co dzień. Niekiedy ciężko jest wytłumaczyć coś dziecku tylko słowami, dlatego warto sięgnąć po książkę i na przykładzie wytłumaczyć jak powinno się zachowywać w danej sytuacji. 

"Nie wszystko mogę mieć". Problem z zakupami i przejściem przez dział z zabawkami bywa niekiedy bardzo ciężki, często obserwuję napady dzikiej furii w supermarketach. Fenek również chciałby mieć mnóstwo zabawek, jednak jego rodzice zachowali rozwagę i nie kupili mu wszystkiego co wpadło mu w ręce. Samo czytanie o takich sytuacjach pomoże dziecku w zrozumieniu tego, że nie tylko jemu rodzice nie pozwalają na każdorazowy zakup upatrzonej zabawki w sklepie. Książka pokazuje, że warto zrobić również coś samemu i taka zabawka wcale nie jest gorsza od tej ze półki sklepowej, może być nawet lepsza. Jak wytłumaczyć dziecku, że nie możemy kupić wszystkiego co mu się podoba? Istnieje kilka sposobów, o których dowiecie się czytając tą książkę. Mój Jasio jest jeszcze mały i jak do tej pory nie mam większego problemu z przekonaniem go o tym, że nie kupimy dzisiaj akurat tego autka, który wypatrzył na wystawie. Jednak czuję, że wszystko jeszcze przede mną. Ta książka na pewno się przyda.


"Sprzątam po zabawie". Często wyręczamy dzieci, bo szybciej, łatwiej i mniej nerwów. Kiedy maluch podrośnie, nie róbmy więc zdziwionej miny, że nie chce sprzątać i oczekuje, że skoro robiliśmy to za niego do tej pory to czemu ma się teraz to zmienić? Od najmłodszych lat maluchy powinny starać się pomagać nam, na tyle na ile jest to możliwe np. podawać klocki, zbierać zabawki w jedno miejsce itp. Książeczka, obrazuje co dzieję się z przedmiotami, kiedy nie odkładamy je na miejsce, jakie kłopoty mogą wyniknąć z braku możliwości odnalezienia poszukiwanego przedmiotu. Uczy systematycznego odkładania rzeczy na swoje miejsce oraz pokazuje, dlaczego sprzątanie jest takie ważne. Ja staram się angażować Jasia do pomocy i często pomaga mi ogarnąć ten bałagan, który stworzymy w ferworze zabawy.  "Potrafię się dzielić". Nie od dziś wiadomo, że "czyjaś" zabawka jest lepsza. I to właśnie wtedy wszyscy chcą bawić się akurat nią, choć w koło znajduje się naprawdę dużo interesujących rzeczy. Na czym polega dzielenie się, szczególnie z najlepszym przyjacielem. Jak zachować się aby nie zrobić przykrości podwórkowemu koledze dowiemy się czytając książeczkę pod tytułem "Potrafię się dzielić". U nas z tym dzieleniem się jest rożnie, ale z bratem Jasio dzieli się wzorowo. "Czekam na swoją kolej". W tej części zostało pokazane zachowanie na placu zabaw, gdzie działanie i odnalezienie się w grupie jest bardzo ważne. Na placach zabawki należą do wszystkich w takim samym stopniu. Przepychanie się może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych i bolesnych skutków. Właśnie taką sytuację powoduje główny bohater Fenek, który uwielbia zjeżdżać na ślizgawce. Nie ma zamiaru stać w kolejce i czekać na swoją kolej. Niestety przez złe zachowanie cierpi jego koleżanka żabka Ala. Pokazujemy dziecku do czego może prowadzić jego złe zachowanie w takich miejscach i przestrzegamy, że trzeba uważać na innych uczestników wspólnej zabawy. Dowiadujemy się również jak ważne jest słowo "przepraszam". Książeczki są starannie wykonane. W całej serii obrazki są duże, kolorowe i proste. Na każdej stronie pod tekstem znajduje się pytanie do czytelnika związane z ilustracją i treścią, dzięki temu dziecko bardziej się skupia na omawianej treści. Tekst został napisany dużą czcionką, odpowiednią dla dzieci, które właśnie zaczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem. Dodatkowo w książeczce znajdują się słowa oznaczone na czerwono z myślą o globalnym czytaniu. Nie zapomniano również o rodzicach, którzy na ostatniej stronie mogą przeczytać rady ekspertów na temat dobrego zachowania. 

A teraz wyniki konkursu gdzie do wygranie były dwa zestawy książeczek z serii "Dobre zachowanie" z przygodami liska Fenka. Wszystkim ślicznie dziękuję za udział.
Zwycięzcami są:
Stanisław Marek,
Agnieszka Ciemińska.

Proszę o podanie adresu do wysyłki na @ lub w wiadomości na FB.

 

9 komentarzy:

 1. Gratuluję :-) Ekstra są te książeczki :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluje ksiażki są super

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluje ksiażki są super

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydałyby nam się, oj tak! Zwłaszcza "Nie wszystko mogę mieć", bo choć wcześniej narzekać nie mogłam teraz przejście koło sklepu z zabawkami to za każdym razem "Chcę to! Mamo kupisz mi?" ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna i pouczająca książka, bo przecież dzieci najlepiej uczą się podczas zabawy i czytania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super są te książeczki- fajnie napisane a i grafika zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Śliczne te książeczki! Mojej Izce na pewno się spodobają :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna seria książek z przesłaniem.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...