piątek, 2 grudnia 2016

Kamienie milowe. Prawidłowy rozwój niemowląt od 6 do 9 miesiąca życia.

Kamienie milowe. Prawidłowy rozwój niemowląt od 6 do 9 miesiąca życia.

W pierwszym roku życia dziecka zadajemy sobie wiele pytań odnośnie jego prawidłowego rozwoju, mamy wiele obaw, czy aby na pewno wszystko jest dobrze. Dziecko rozwija się bardzo szybko i nabywa coraz to nowe umiejętności, które możemy nazwać kamieniami milowymi (krokami milowymi) w jego życiu. Rozwój możemy podzielić na cztery obszary: poznawczy, motoryczny, społeczny i komunikacyjny. Uważnie obserwujmy naszych podopiecznych, aby móc zareagować, jeśli działoby się coś niepokojącego. Dziś o tym, jak rozwija się niemowlak od 6 do 9 miesiąca życia i jak możemy go w nim wspierać.Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowląt w wieku od 6 do 9 miesiąca?

Zaangażowany rodzic czy osoba, która sprawuje opiekę nad niemowlakiem, może wspomagać jego prawidłowy rozwój poprzez różnego rodzaju zabawy. Nie są to skomplikowane czynności i każdy może je wykonać wystarczy tylko chcieć.

Naśladowanie i powtarzanie dźwięków -  to bardzo przyjemna zabawa, która możemy wykonywać zarówno na dworze, jak i w domu. Na zewnątrz pokazujemy przejeżdżające auto (brum, brum, brum), karetkę pogotowia (ijo, ijo, ijo), psa (hał, hał, hał) w domu rysunki w książeczkach np. ze zwierzątkami: kaczka (kwa, kwa, kwa), kura (ko, ko ,ko) albo stukamy w jakiś przedmiot (puk, puk, puk), odkręcona wodę (kap, kap ,kap). Przykładów może być mnóstwo wystarczy rozejrzeć się w koło. 

Pokazywanie i naśladowanie - zachęcanie dziecka do naśladowanie bardzo prostych czynności takich jak "pa, pa", klaskanie, puszczanie buziaczków,  machanie.

Opowiadanie o przedmiotach i ich działaniu -  pokażmy dziecku nasze i jego najbliższe otoczenie np. odkręćmy i zakręćmy wodę w kranie, zapalmy i zgaśmy światło (tę czynność uwielbiał mój Jasio, mógł tak bez końca). Opowiadajmy o wszystkim tym co robimy, aby mogło poznać lepiej nasz świat.

Ćwiczenia pamięciowe o ukrytych przedmiotach - chowamy małą zabawkę lub rzecz pod szmatką i po chwili odkrywajmy pokazując, że była schowana pod spodem. Maluchy w wieku 9 miesięcy mogą już same próbować odkryć ukryty przed nimi przedmiot wystarczy im to kilka razy pokazać. 

Bliskość fizyczna i psychiczna -  jest potrzeba na każdym etapie rozwoju. Sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne, nie boi poznawać się ludzi i świata. 


Zawsze cenię sobie porady i opinię specjalistów, dlatego zapraszam na krótki film z udziałem Doktor Joanny Matejczuk na temat prawidłowego rozwoju niemowląt i jego wspierania w okresie 6-9 miesięcy. 
Jakie najważniejsze kroki milowe wykona dziecko między 6 a 9 miesiącem?

Pierwszą rzeczą, która całkowicie zmieni patrzenie na świat dziecka jest nauka siedzenia. Dzięki tej nowej umiejętności zmienia się jego perspektywa patrzenia na świat. Leżenie na plecach jest już bardzo nie atrakcyjne, bo wszystkimi siłami maluch chce poznawać świat. Na początku pełza, następnie powoli uczy się czworakować i przemierza podłogi naszego mieszkania w zawrotnym tempie dotykając wszystko, co spotka na swojej drodze. Jest bardzo ciekawski  dlatego trzeba mieć go przez cały czas na oku (przeszłam już dwa razy ten etap, więc wiem, że maluch wciśnie się dosłownie wszędzie). Podejmie próby podnoszenia się i stania na dwóch nogach oraz może się zdarzyć również tak, że zacznie robić swoje pierwsze kroki trzymając się np. mebli. 
Komunikacja w tym okresie również przeszła na całkiem inny poziom, nie jest to już tylko gaworzenie, ale usłyszymy już piękne wypowiadane sylaby. Potrafi też prowadzić z nami pewnego rodzaju konwersacje odpowiadając na nasze pytania we własnym tylko dla niego zrozumiałym języku. 


Należy pamiętać, że nie każde dziecko rozwija się książkowo. Każdy jest inny i rozwija się w swoim indywidualnym rytmie. Nigdy nie porównujmy swoich dzieci do innych, bo ramy czasowe na wykonanie kroków milowych są bardzo szerokie. Jedno dziecko będzie samodzielnie siedziało w wieku 6 miesięcy inne, gdy skończy 8 miesięcy. W obu przypadkach będą to prawidłowo rozwijające się maluchy.  Cieszmy się każdym dniem spędzonym z nimi, bo one zbyt szybko rosną.

Poniżej infografika dla wszystkich "wzrokowców" gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji na temat rozwoju niemowląt od 6 do 9 miesiąca życia. 


Kamienie milowe. Prawidłowy rozwój niemowląt od 6 do 9 miesiąca życia.
A jak rozwijają się Wasze dzieci? Typowo książkowo czy może są całkowitymi indywidualistami w tej kwestii?

9 komentarzy:

 1. Małe dziecko, niemowlę w tym okresie bardzo intensywnie się rozwija. Co dzień robi krok w przód w rozwoju�� To dla nas rodziców jest najpiękniejszy czas, ale wymaga od nas również zaangażowania i poświęcenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny tekst! Wspierajmy rozwój naszych dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym już drugiego takiego maluszka i przeżywać z nim to wszystko na nowo.

  OdpowiedzUsuń
 4. :) najlepszy okres bycia mamą poznawanie świata z maluszkiem jego oczami

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przyjemny tekst wspierający i uświadamiający młode mamy i nie tylko. Tak naprawdę poprzez obserwację i świadome uczestniczenie w rozwoju naszego maluszka uczymy się być mądrym rodzicem.

  OdpowiedzUsuń
 6. To bardzo fajny okres. Dziecko staje się już coraz bardziej świadome, nabywa bardzo wielu nowych umiejętności, a to, że zaczyna siedzieć to też duża nowość dla niego. Może patrzeć na świat z innej perspektywy :) Do tego jeszcze dochodzi nauka jedzenia, co też jest ciekawe:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moi mali mężczyźni rozwijali się zupełnie inaczej i czasem żałuję, że tak szybko wyrośli z tego niemowlęcego okresu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. U nas ten czas juz niestety minął, ale dobrze go wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 9. U nas ten czas juz niestety minął, ale dobrze go wspominam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...